Podatek dochodowy zmusił do kłamstw więcej ludzi niż złoto

JPK

16 wrzesień 2024
Wszyscy podatnicy VAT z początkiem roku 2018 będą wysyłać ewidencję zakupu i sprzedaży VAT, czyli JPK VAT. Składa się on z danych identyfikujących podatnika a także z dokumentów sprzedażowych i zakupowych.

Jak poprawnie utworzyć i wysłać JPK?
W pierwszej kolejności należy zweryfikować, czy program księgowy lub inna aplikacja on-line posiada aktualne funkcje m.in. dotyczące wysyłki za jego pośrednictwem plików JPK. Jeżeli nie ? można skorzystać z darmowego narzędzia, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. W pierwszej kolejności należy pobrać tabelę w formacie arkusza kalkulacyjnego, a następnie wpisać dane z rejestru VAT w odpowiednich kolumnach. Takie dane są wymagane do poprawnego wygenerowania piku. Wypełniony i przygotowany plik CSV jest źródłem JPK. Przy czym za pomocą aplikacji Klient 2.0 należy wykonać konwersję pliku do formatu XML służącego do wysyłki.

Aby wysłać przygotowany plik potrzebny jest certyfikat kwalifikowanego lub profilu zaufanego (eGo), który jest niezbędny do potwierdzenia tożsamości.

Po założeniu profilu zaufania, należy pobrać i zainstalować Klient JPK 2.0. Aplikacja powinna być w wersji dla systemu operacyjnego, który jest używany przez użytkownika np. Windows.

Na stronie Ministerstwa Finansów są dostępne wszystkie pliki, m.in. aplikacja Klient JPK 2.0, instrukcja obsługi do wysyłania plików JPK lub przykładowy plik w formacie XML przekonwertowany z pliku CSV.

Źródło: Infor
Cookies
Projekt i wykonanie BerMar multimedia

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.